ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ
Стандартният монтаж включва поставяне на външно и вътрешно тяло с до 3м. тръбно трасе, без допълнителни дейности. Такива допълнителни дейности могат да бъдат – демонтаж на климатик, демонтаж и монтаж на стъклопакет, первази, парапети, пробиване на втора дупка, удължаване на предварително положени тръби, заваряване.
Между 1 час и 30мин и 2 часа и 30мин
Добре е да бъде поставено така, че в последствие да може лесно да бъде осъществяван достъп до него за обслужване.
Пред вътрешното тяло не трябва да има прегради, които да пречат на въздушния поток. Монтажът е забранен в коридори и преходни помещения.
Антивибрационните тампони са допълнителен аксесоар и се поставят по желание на клиента в случай, че желае допълнително обезшумяване на външното тяло.
Кондензната вана се монтира под климатика за отводняване на конденза.
Обезшумяване на външното тяло и обиране на вибрацията.
Силно непрепоръчително е климатикът да бъде използван за повече от едно помещение. Поради наличието на стени/прегради между тях работата му ще е неефективна и със сериозни температурни разлики между двете помещения.
Изключително важно е избраният климатик да бъде правилно оразмерен за конкретното помещение. Ако бъде поставен климатик с по-малка от необходимата мощност, то същият би работил твърде продължително, за да климатизира целия обем от въздух. Аналогично, при поставянето на ненужно голям климатик, то той би климатизирал помещението твърде бързо, което ще съкрати продължителността на циклите, а това ще доведе и до съкращаване живота на уреда. Ето защо е важно изборът на уреда да е воден от правилното оразмеряване.
Правилната употреба на уреда е от изключителна важност за неговия дълъг живот. Почистването на праховите филтри, които се намират във вътрешното тяло, трябва да се извършва поне веднъж седмично под течаща вода. Поне веднъж годишно е желателно да се извършва и профилактика от професионалист. По отношение на ежедневната употреба на климатика е добре да се знае, че уредът е най-ефективен когато той не бъде изключван.
Почистване на вътрешното тяло с обезмаслител, парочистачка и антибактериален спрей. Замерване на изходящата температура. Ползите от профилактиката са:
– Дишаме чист въздух;
– Климатикът изразходва по-малко ток;
– Охлажда и отоплява с по-добра изходяща температура.
Тъй като липсва стандартизация на думата хиперинвертор, то тя се приема за характеристика определяща по-високия клас климатици. Обикновено за „хипер“ се посочват климатици с COP (коефициент на трансформация на отдаваната спрямо консумираната електроенергия в режим на отопление) над 4.5 единици.
Стенните климатици са най-разпространеният избор за битови нужди. Подходящи както за охлаждане, така и за отопление. В случай обаче, че помещението, което ще бъде климатизирано има по-голяма нужда от отопление отколкото от охлаждане, то далеч по-ефективният избор е подовият климатик. Той отоплява въздуха, ниско долу, където в помещението се намира най-студеният въздух.